Research students

  1. Manuela Boos

    Thesis title:
    Mechanoregulatory communication and remodeling networks in cartilage tissue models
    Supervisor:

    Dr Kathryn Stok

    Dr Daniel Heath

    Discipline/Group:
    Integrative Cartilage Research Group
    Location:
    Ground floor, Building 261 (203 Bouverie St)
  2. Pholpat Durongbhan

    Thesis title:
    Development and validation of image processing framework for dynamic quantitative analyses of joint and osteochondral tissues
    Supervisor:

    Dr Kathryn Stok

    Dr Zihui Li

    Discipline/Group:
    Integrative Cartilage Research Group
    Location:
    Ground floor, Building 261 (203 Bouverie St)
    Website:
    LinkedIn
  3. Tim Esler

    Thesis title:
    Optimising electrical current flow and neuronal activation in retinal implants
    Supervisor:

    Prof Anthony Burkitt

    Prof David Grayden

    Dr Hamish Meffin

    Dr Robert Kerr

    Discipline/Group:
    NeuroEngineering
    Location:
    EEE building
  4. Milad Faizollah

    Thesis title:
    Low power transmitter for implanted bio-devices
    Supervisor:

    Prof David Grayden

    Dr Farhad Goodarzy

    Discipline/Group:
    NeuroEngineering
    Location:
    Room 201, Building 193
  5. Shouryadipta Ghosh

    Thesis title:
    Role of Mitochondrial ultra-structure in regulating energy metabolism in cardiac cells
    Supervisor:

    Dr Vijay Rajagopal

    Prof Edmund Crampin

    Prof Lea Delbridge

    Discipline/Group:
    Cell Structure and Mechanics Group
    Location:
    Level 2, Building 170 (Mechanical Eng)
  6. Edward Green

    Thesis title:
    Magnetisation Transfer Techniques for Magnetic Resonance Imaging
    Supervisor:

    Assoc Prof Leigh Johnston

    Assoc Prof Peter Farrell

    Discipline/Group:
    Biomedical Imaging
    Location:
    EEE level 2
  7. Raneem Haddara

    Thesis title:
    Investigation of Prophylactic Knee Bracing on the Biomechanics of the Lower Limb
    Supervisor:

    Prof Peter Lee

    Assoc Prof Denny Oetomo

    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Mechanical Engineering Building
  8. Mr Tao Huang

    Thesis title:
    Biomaterials fabrication for tissue engineering
    Supervisor:

    Prof Andrea O’Connor

    Dr Daniel Heath

    Lab/Group:
    Tissue Engineering
    Location:
    Room 208, C&BE Building 167
  9. Vahidreza Jafari Harandi

    Thesis title:
    Compensatory mechanism during walking in above-knee amputees
    Supervisor:

    Prof Peter Lee

    Dr David Ackland

    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Mechanical Engineering Building
  10. Ms Fatemeh Karimi

    Thesis title:
    Multi-scale design of cardiovascular biomaterials
    Supervisor:
    Dr Daniel Heath
    Lab/Group:
    Heath Group
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154

    + 61 3 8344 8678

  11. Philippa Karoly

    Thesis title:
    Forecasting epileptic seizures
    Supervisor:

    Prof David Grayden

    Prof Mark Cook

    Dr Andre Peterson

    Discipline/Group:
    Neural Engineering & Brain Dynamics
    Location:
    St Vincent’s Hospital, Melbourne
    Website:
    www.pipkaroly.com
  12. Afshin Khadangi

    Thesis title:
    Machine Learning approaches to generate computational models of the cell
    Supervisor:

    Dr Vijay Rajagopal

    Prof Eric Hanssen

    Prof Rao Kotagiri

    Discipline/Group:
    Cell Structure and Mechanics Group
    Location:
    Level 2, Room 209, Building 170 (Mechanical Eng)
  13. Azadeh Kian

    Thesis title:
    A Neuromuscluloskeletal Model Of Human Shoulder
    Supervisor:

    Dr David Ackland

    Dr Karen Ginn (University of Sydney)

    Dr Mark Halaki (University of Sydney)

    Prof David Lloyd (Griffith University)

    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Room 209, Level 2, Mechanical Engineering Building
  14. Akhil Kottaram

    Thesis title:
    The dynamics of functional connectivity in the human brain
    Supervisor:

    Dr Andrew Zalesky

    Assoc Prof Leigh Johnston

    Prof Rao Kotagiri

    Discipline/Group:
    Neuroimaging
    Location:
    Level 2, Building 193
  15. Rui Li

    Thesis title:
    Localisation of interictal MEG spikes in focal epilepsy using adaptive beamformers
    Supervisor:

    Prof David Grayden

    Prof Mark Cook

    Prof David Liley

    Dr Chris Plummer

    Location:
    Level 2, Electrical & Electronic Engineering Building
  16. Yanbo Lian

    Thesis title:
    Hierarchical visual processing: Understanding biological vision processing using concepts from machine learning
    Supervisor:

    Prof Anthony Burkitt

    Prof David Grayden

    Dr Tatiana Kameneva

    Dr Hamish Meffin

    Discipline/Group:
    NeuroEngineering
    Location:
    Level 2, Building 193
  17. Cristiana Mattei

    Thesis title:
    Modelling human neurogenesis in vitro using Pluripotent Stem Cells: the evolution from 2D to 3D cell culture system
    Supervisor:

    Assoc Prof Mirella Dottori

    Dr Bryony Nayagam

    Dr Giovanna Marisa D’Abaco

    Lab:
    Stem cells and disease models
    Location:
    Building 261, 170 Bouverie Street
  18. Imogen Milne

    Thesis title:
    Macroporous hydrogels for tissue engineering
    Supervisor:

    Prof Andrea O’Connor

    Prof Peter Lee

    Lab/Group:
    Tissue Engineering
    Location:
    Chemical Engineering 2 (167)

    8344 4567

  19. Tayebeh Namayeshi

    Thesis title:
    Fall prevention in elderly through human gait assessment using a machine learning approach
    Supervisor:
    Prof Peter Lee
    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Room 209, Building 170 (Mechanical Eng)
  20. Arman Namvar

    Thesis title:
    Biomechanics of Red Blood Cell Deformability
    Supervisor:

    Dr Vijay Rajagopal

    Prof Leann Tilley

    Prof Peter Lee

    Discipline/Group:
    Cell Structure and Mechanics Group
    Location:
    Room 209, Engineering Block E Building (170)
  21. Ewan Nurse

    Thesis title:
    Decoding Upper Limb Kinematics from Electrocorticography
    Supervisors:

    Prof David Grayden

    Dean Freestone

    Thomas Oxley

    Mark Cook

    Terence O’Brien

    Lab:
    NeuroEngineering
    Location:
    Level 2, Building 193
    Website:
    Google Scholar
  22. Mateus Oliveira Silva

    Thesis title:
    Quantitative joint mechanobiology evaluation using micro computed tomography
    Supervisor:

    Dr Kathryn Stok

    Dr Zihui Li

    Discipline/Group:
    Integrative Cartilage Research Group
    Location:
    Room 211, Building 170
  23. Michael Pan

    Thesis title:
    A bond graph approach to integrative biophysical modelling
    Supervisors:

    Prof Edmund Crampin

    Dr Joseph Cursons

    Prof Peter Gawthrop

    Discipline/Group:
    Systems Biology Laboratory
    Location:
    Level 3, Old Geology South
  24. Andisheh (Andi) Partovi

    Thesis title:
    Brain computer interface decoding using deep learning
    Supervisor:

    Prof David Grayden

    Prof Anthony Burkitt

    Discipline/Group:
    NeuroEngineering
    Location:
    Level 2, Building 193
    Website:
    LinkedIn profile
  25. Daniel Payne

    Thesis title:
    Algorithms for seizure forecasting in long-term intracranial electroencephalogram recordings
    Supervisor:

    Prof David Grayden

    Dr Dean Freestone

    Discipline/Group:
    NeuroEngineering; Department of Medicine, St Vincent's Hospital
    Location:
    Desk 29, Lvl 2 EEE Building
  26. Manula S.B. Rathnayake

    Thesis title:
    Mechanical consequence of glycosaminoglycan content and arrangement in native cartilage for tissue engineering applications
    Supervisor:

    Dr Kathryn Stok

    Dr Brooke Farrugia

    Prof Andrea O’Connor

    Discipline/Group:
    Integrative Cartilage Research Group
    Location:
    Ground floor, Building 261 (203 Bouverie Street)
  27. Ms Aida Shakouri

    Thesis title:
    In vitro expansion of mesenchymal stem cells
    Supervisor:
    Dr Daniel Heath
    Lab/Group:
    Heath Group
    Location:
    Room 2.05, C&BE Building 167
  28. Katarzyna Somszor

    Thesis title:
    Advanced biomaterials for cardiovascular application
    Supervisor:

    Dr Daniel Heath

    Prof Greg Qiao

    Prof Andrea O’Connor

    Lab/Group:

    Heath Group

    Polymer Science Group

    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  29. Mukesh Soni

    Thesis title:
    Minimally-supervised, enhanced methods of stroke rehabilitation and physical activity monitoring
    Supervisor:

    Dr David Ackland

    Dr Tissa Wijeratne (Director, Neurology Department, Sunshine Hospital)

    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Level 2, Building 170
    Website:
    au.linkedin.com/in/themukeshsoni
  30. Artemio Soto-Breceda

    Thesis title:
    Electrophysiological study of retinal ganglion cells
    Supervisor:

    Dr Tatiana Kameneva

    Prof Michael Ibbotson

    Dr Hamish Meffin

    Prof Anthony Burkitt

    Discipline/Group:
    National Vision Research Institute (NVRI) In vitro lab
    Location:
    Australian College of Optometry
  31. Warda Syeda

    Thesis title:
    Robustness of Parameter Estimates in Diffusion MRI
    Supervisor:

    Assoc Prof Leigh Johnston

    Location:
    EEE level 2
  32. Sarah Wood

    Thesis title:
    A predictive musculoskeletal model of the human jaw complex for investigating joint function in the native and prosthetic temporomandibular joint
    Supervisor:

    Dr David Ackland

    Prof Peter Lee

    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Mechanical Engineering Building
  33. Yanqi Wu

    Thesis title:
    Cell Mechanoniology: Development of a microfluidic system for drug screening
    Supervisor:

    Prof Peter Lee

    Prof Alastair Stewart

    Discipline/Group:
    Biomechanics
    Location:
    Room E207, Block E, Building 170